Fırsatları görmek için giriş yapın
ara

Frezya Yalın Kat Karışık Renkli Paketli, 7 Adetli

Sertifikalı, Paketli, Çok Yıllık
%21 İndirim 237,00 ₺ 187,00 ₺
  • 1 paket içerisinde 7 adet soğan bulunmaktadır.
  • Ürünlerimiz Sağlık Sertifikalı, ISO-9001 Kalite Standartlarına uygundur.
  • Ürünlerimiz TSE 2547 Nolu Çiçek Soğanları Standartlarına uygundur.
  • SKU: -25
  • Barkod: 050729
  • Stok:FI2965 Adet

Frezya kormları çiçek tarhlarına veya saksılara dikilebilir. Sonbaharda çiçek almak için ilkbaharda, ilkbaharda çiçek almak için eylül ayında dikim yapılmalıdır. Frezya düşük sıcaklıkta yetişen bitki olduğu için üretim genellikle kış aylarında yapılır.  Gevşek ve kumlu topraklarda dikim, derin yapılmalıdır. Hafif topraklarda dikim derinliği genel olarak kormlar (soğanlar) için 5 cm, kormeller (yavru soğanlar) için de 3,5 cm kadar olmalıdır. Dikim mesafesi ise soğan büyüklüklerine göre değişir. Yavru soğanlarda sıra arası mesafe 5 cm iken, büyük soğanlarda mesafe 10-15 cm kadar çıkar. 
Işık etkisi söz konusu olduğunda gün uzunluğu dikkate alınmalıdır. Frezya bitkisinin gelişiminde gün uzunluğu sıcaklık kadar etkili değildir. Kısa günlerde çiçeklenmenin hızlandığı, uzun gün koşullarında ise çiçek sayısının azaldığı görülmektedir.  Frezya gelişiminde ışık yoğunluğu önemlidir. Işık yoğunluğunun az olduğu dönemlerde çiçek tomurcuğu sayısı azalır. Düşük ışık yoğunluğu ile birlikte sıcaklıkta yükselirse bitkiler zayıf gelişim gösterirler. Yüksek ışık yoğunluğu çiçek tomurcukları ve yan tomurcukların gelişmesini teşvik eder. Yüksek ışık yoğunluğu ve yüksek sıcaklık birlikte olursa çiçek kalitesi düşer.

Sulama
Dikimden hemen sonra sisleme yöntemiyle her gün sulama yapılmalıdır. Sürgünler çıkana kadar sulama bu şekilde devam eder. Sürgünler çıktıktan sonra damlama sulama yapılmalıdır. Kışın frezya yetiştiriciliğinde botrytis hastalığından korunmak için sulamaya dikkat edilmelidir. Yaz mevsiminde frezya yetiştiriciliği yapılacak ise yağmurlama şeklinde sulama yapılmalıdır.

Gübreleme
Dikimden önce toprağın ihtiyacına göre temel gübreleme yapılmalıdır. Dikimden sonra yetişme tekniğine göre uygun zamanlarda gübreleme yapılır. Gübrelemede kimyasal gübrelerin yanında çok olmamak kaydıyla ahır gübresi de kullanılabilir. Frezya yetiştiriciliğinde fosfat içeren gübreler kullanılmamalıdır.

Yorum Ekle

Benzer Ürünler

fidan istanbul whatsapp
fidan istanbul loading icon