Fırsatları görmek için giriş yapın
ara

Saman (Kağıt) Çiçeği Karışık Renk Çiçek Tohumu +- 140 Adet

Seçkin Çeşit, Yazlık
%41 İndirim 133,00 ₺ 79,00 ₺
  • Ekim Derinliği: 0.5 - 1 cm
  • Yükseklik: 30-90 cm
  • Renk Özelliği: Karışık renk
  • Ekim Zamanı: İlkbahar ayları
  • Tipi: Tek Yıllık
  • Tahmini Çimlenme Günü: 10-15 Gün
  • Bir Paketteki Tohum Sayısı: ~ 140  Adet
  • SKU: 10
  • Barkod: 050168
  • Stok:FI2715 Adet
Bileşikgiller familyasındandır. Anayurdu Avustralya anakarası olan Helichrysum cinsi bitkilerin otsu ve çalı formunda 500'ü aşkın türü vardır. Saman çiçeği 30-90 cm. kadar boy atabilen dayanıklı bir otsu bitkidir. Yeşil renkli, almaşık dizili ve kenarları düz yapraklan; uzun saplarının ucunda temmuz-eylül döneminde açan bileşik çiçekleri vardır. Bu çiçekler, samana benzer dokulu olup papatyayı andırır. 5-6 cm. genişlikteki parlak görünüşlü çiçekler kırmızı, turuncu, sarı, mor, bronz, kahve, altın ve saman rengindedir. Saman çiçeği bitkisi tarhlarda, bordürlerde ve kayalık bahçelerde çok güzel durur. Yaz mevsiminde kesme çiçek olarak kullanıldığı gibi, kurutma çiçeği olarak da yetiştirilir. Kışın yapılan çiçek düzenlemeleri ve kuru çiçek buketlerine konulur. 

Saman çiçeği güneşli yerleri çok sever. Sıradan bahçe toprağında bile çok iyi gelişir. Tohumlarıyla üretilir. Minik tohumları ilkbaharın ortasında, bahçelerde doğrudan doğruya bitkinin yetiştirileceği yere ekilir. 10 gün içinde çimlenen bitkinin gelişen fidelerinden zayıf olanları söküp atılarak seyreltme yapılır. Saman çiçeği bitkisi üç ay içinde gelişmesini tamamlayıp çiçek açmaya başlar. Çiçekler kurutulmak isteniyorsa, tomurcukları çiçek açmak üzereyken uzun saplı olarak kesilip toplanır. Bunlar kurutulurken tam çiçek haline gelir. Kurutmak için bitkiler buket halinde bağlanır. Buketler serin ve havadar bir yerde baş aşağı asılır.

ÇİÇEK TOHUMU DİKİMİ

Geçirgenliği yüksek humuslu, kaliteli çimlenme toprağını nemlendirin. Nemli toprak yüzeyine ektiğiniz tohumları örtmeyin, zira çimlenmeleri için gün ışığına ihtiyaç duyarlar. Nemini korumak için şeffaf plastik bir örtüyle kapattığınız üretim saksısını, ışık alan, sıcak bir yere yerleştirin.

BAKIMI VE DİĞER BİLGİLER

Verimli ve gevşek, tınlı bahçe toprağında güzel gelişir. Organik maddece zengin topraklar, nem tutumu yüksek topraklar hoşuna gider. Bakımlı toprakta gübre istemez.

NEREDE YETİŞTİRİLİR

Saksılar, çiçek tarhları, yürüme yollarının kenarları bitkinin kendini en güzel gösterdiği yerler olup , uzun boylanan bir varyete olduğunu da düşünerek sınır ve duvar boylarına dikim yapabilirsiniz. Tüm bahçe bitkileri ile dost, kimseye zarar vermeden çiçeklenir, diğer bitkilerle rekabete girmez.

Yorum Ekle

Benzer Ürünler

Kaçırılmayacak Fırsatları İnceleyin


Teşekkürler
fidan istanbul whatsapp
fidan istanbul loading icon