Fırsatları görmek için giriş yapın
ara

Zambak Kırmızı Renk Çiçek Soğanı Paketli, 3 Adetli

Çok Yıllık, Paketli, Yazlık
%23 İndirim 260,00 ₺ 200,00 ₺
  • 1 paket içerisinde 3 adet soğan bulunmaktadır.
  • Ürünlerimiz Sağlık Sertifikalı, ISO-9001 Kalite Standartlarına uygundur.
  • Ürünlerimiz TSE 2547 Nolu Çiçek Soğanları Standartlarına uygundur.
  • SKU: -15
  • Barkod: 050739
  • Stok:FI3729 Adet

ZAMBAK

(Lilium spp.)

Alem : Plantae

Şube : Magnoliophyta

Sınıf : Liliopsida

Takım : Lliales

Familya : Liliaceae

Cins : Borrello 

 

Zambak yetiştirilecek yerlerde toprak iyi drenajlı ve humusça zengin olmalıdır. Yetiştirilecek yer seçilirken rüzgar olmayan ve güneşli bir yer olması tercih edilmelidir.

Soğan çevre uzunluğu 10 / 12 cm'den az olmamalıdır. Çevre uzunluğu ne kadar büyük olursa kandil sayısı da buna bağlı olarak orantılı olarak artar. Sıra arası ve sıra üzeri mesafe 20 – 25 cm olacak şekilde tercihen üçgen şeklinde dikilmelidir. Dikim derinliği 10 – 12 cm civarında olmalıdır. Kaliteli bir bitki gelişimi ve çiçek için gece sıcaklığı en az 13 – 15 derece olmalıdır.

Kış ve erken ilkbahar aylarının yeterli ölçüde yağışlı olduğu bölgelerde sulamaya gerek duyulmaz. Buna karşılık gelişmenin hızlı olduğu dönemlerde ve terlemenin fazla olduğu aylarda bitki bünyesinden kaybedilen suyun karşılanabilmesi için sulama yapılmalıdır. Aşırı sulamalar ve kötü drenaj, kök bölgesindeki oksijeni azaltacağı için kök ve soğanları gelişimden alıkoymakta ve hatta çürütmektedir. Sulama genellikle yağmurlama veya damlama şeklinde yapılır.

Zambak yetiştirilen alanlarda mevsimlik otlar ile çok yıllık ayrık otu sık görülmektedir. Bu yabancı otlar topraktaki su ve besin maddelerini tüketmekte, yaprak ve sapların gelişmelerine engel olmaktadır. Bu nedenle fazla derin olmamak şartıyla bitki boyu 10 cm civarında iken otların temizlenmesi ve toprağın havalandırılması amacıyla çapalama yapılmalıdır.

Kimyasal gübreleme çiçek sapı uzunluğu 5 – 8 cm olduğunda dikimden yaklaşık 3 hafta sonra yapılmaya başlanmalıdır. Genel olarak sıvı halde (şerbet) gübreleme bitkin aktif gelişme ve çiçeklenme devresinde çok yararlıdır. Zambaklar tuza çok hassas olduklarından dolayı sık sık tuzlanma kontrol edilmelidir. Gerek duyulursa sulama suyu ile birlikte amonyum sülfat ve kalsiyum nitrat 1 : 4 oranında, iki haftada bir verilebilir. Azotlu gübre ihmal edilmemelidir. Zambak yetiştirilirken dikkat edilmesi gereken önemli bir husus da şudur; zambağın çiçeklenme dönemi tamamlandıktan sonra gübre uygulaması yapılmamalıdır.

Zambağın çiçeği açıp bittikten sonra da zambak sulanıp beslenmeye devam edilir. Solan çiçekler kesilir ama sap kısmı sonbaharda kendiliğinden kuruyuncaya kadar bırakılır.

Yorum Ekle

Benzer Ürünler

fidan istanbul whatsapp
fidan istanbul loading icon