Fırsatları görmek için giriş yapın
ara

Hasır Otu Bitkisi Typha Latifolia Dikim Kiti, Kutulu

Çok Yıllık, Otsu, Sucul Bitki
%34 İndirim 200,00 ₺ 133,00 ₺
  • Hasır otu (Typha), çok yıllık, otsu bitki cinsidir. 
  • Durgun su ve bataklıklarda yetişir. 
  • Düz, ince-uzun ve dayanıklı yaprak yapısına sahiptir.
  • Almaşık yaprakları hasırcılıkta kullanılır. 
  • Dişi ve erkek çiçekleri aynı eksende ayrı başaklar durumunda toplanmıştır.
Kategori: Su Bitkileri
  • SKU: 10
  • Barkod: 030904
  • Stok:FI3696 Adet

Alem: Plantae (Bitkiler)
Bölüm: Magnoliophyta (Kapalı tohumlular)
Sınıf: Liliopsida (Bir çenekliler)
Takım: Poales
Familya: Typhaceae (Hasır otugiller)


Çok yıllık ya da yıllık, genellikle rizomlu, otsu bitkilerdir.Japonya kökenli bu su bitkisinin dik zarif sapları da beyaz ve yeşil bantlıdır. Bitki 90- 150 cm boy yapar. 
Hasır otu 90-150 cm boyunda, çok yıllık, kümeler hâlinde gelişen, rizomlu ve toprağa sıkı tutunan tuzlu bataklık otlarıdır. Yapraklar tabandan yükselir. 3-6 adet, silindirik ve sivri uçlu, içi boş veya yumuşak süngerimsi özle kaplıdır. Zarif bir bitkidir. Çiçekler gövde uçlarında çok çiçekli kümeler hâlinde, çiçek kümelerinin tabanında biz gibi batıcı, genellikle kümeden daha uzun iki adet brakte denen yapraksı yapılar vardır. Periyant segmentleri (çiçek yaprakları) iki daire üzerinde dizili altı parçadan ibaret; parçalar eşit boyda, içtekilerin uç kısımları zarsı yapıya sahiptir. Stamenler (erkek organlar) çiçeklerden kısa ve altı adettir. Meyve küresel veya yumurtamsı kapsül, 3-4,5 mm’dir. Tohumlar çok sayıdadır, her kapsülde 40-70 adet arasında değişir. Dişi ve erkek çiçekleri aynı eksende ayrı başaklar durumunda toplanmıştır.
Durgun su ve bataklıklarda yetişir. Genellikle ağır topraklarda nemli-ıslak hatta batağımsı yerlerde yetişir. Bu topraklar ise ağır killi ve balçık yapılı ancak su sirkülasyonu olabilen alanlarda bu topraklara tolerans gösterebilir. Kumlu topraklarda rizom gelişmesi yavaş olacağından toprağa tutunması zayıftır.
 

Yorum Ekle

Benzer Ürünler

Kaçırılmayacak Fırsatları İnceleyin


Teşekkürler
fidan istanbul whatsapp
fidan istanbul loading icon