Fırsatları görmek için giriş yapın
ara

Nar Fidanı Zivzik, 40-60 cm, Saksıda

Mayhoş, İri, Sulu
%29 İndirim 699,00 ₺ 499,00 ₺
 • Ağaçları orta kuvvetli ve çok verimlidir.
 • Meyveleri bol sulu, aromalı, taneleri iri ve mayhoştur.
 • Meyve büyüklüğü 200 gramdan başlayıp, 800 grama kadar çıkabilir.
 • Çekirdekleri küçük ve yumuşaktır.
 • Dona dayanıklılığı yüksek olup uzun süre depolanabilmektedir.
 • Gönderilen nar fidanlarımız 3 yaşlarındadır.
 • Gönderilen nar fidanlarının saksı üzerinde kalan boyu 40-60 cm 'dir.
 • Nar fidanlarımızın hepsi saksı içinde kökleri tutmuş bir şekilde gönderilmektedir.
 • Saksılı fidanlar 12 ay boyunca dikilebilirler.
 • Budamaları yapılmış olarak gönderilmektedir.
 • Etiketli ve aşılı fidanlardır.
 • Dikey taşımacılığa uygun özel kutusunda gönderilir.
 • Gönderilen nar fidanlarının tamamı sertifikalıdır. 
 • Fidanlığımız Virüs ve Nematod Ari Üretim Sertifikalıdır.
Kategori: Nar Çeşitleri
 • SKU: -9
 • Barkod: 69845242
 • Stok:FI5555 Adet
•Gönderilen ürünler kaç yaşındadır?
-Gönderilen meyve fidanlarımız 3 yaşlarındadır.

•Ürünler saksı içerisinde mi gönderilmektedir?
-Sertifikalı meyve fidanlarımızın hepsi saksı içinde kök sistemi oturmuş bir şekilde gönderilmektedir.

•Gönderilen saksılı nar fidanlarının saksı üzerinde kalan boyu nedir?
-Gönderilen nar fidanlarının saksı üzerinde kalan boyu 40-60 cm 'dir.
 
•Gelen fidanları hemen dikmeli miyim? İstediğim zaman dikebilir miyim? Dikim yapmak için dikim mevsimini mi beklemem gerekli?
-Sertifikalı meyve fidanlarımız saksılı gönderildiği için istediğiniz zaman dikim yapabilirsiniz.Dikim mevsimini beklemenize gerek yoktur.12 ay boyunca dikilmeye hazır bitkilerdir.

• Zivzik Nar Fidanı kışları soğuk geçen bölgelere dikilebilir mi?
-Kışın çok sert geçtiği yörelerde nar fidanları pek önerilmez. Nar fidanları daha çok ılıman bölgelere önerilmektedir.

• Zivzik Nar Fidanı kışları dikerken ve dikimden sonra kullanmam gereken gübreler var mıdır? 
-Evet, tüm fidanları dikerken ve dikim yaptıktan sonra kullanmanızı önerdiğimiz gübreler vardır.Dikim sırasında işlenmiş keçi gübresini toprakla karıştırıp açtığınız çukura koymanız ve bu şekilde dikim yapmanız tavsiye edilir.Dikimden sonra ise bitkinin ihtiyacı olan azot,fosfor ve potasyumu karşılayabilmek için 15 - 30 günlük aralarla sadece 1 çay kaşığı kadar NPK 15-15-15 gübresini kullanmanız ve sonrasında bol sulama yapmanız önerilir.

•Aldığım fidanları diktikten kaç sene sonra meyve alamaya başlayabilirim?
-Satın aldığınız saksılı meyve fidanlarının hepsi 3 yaşındadırlar.Meyve fidanlarının geneli 4- 5 yaş itibariyle meyve vermeye başlarlar. Dikiminiz den bir yaz sonra tadımlık da olsa meyvelerinizi alabileceksiniz.
 
•Satın aldığım saksılı fidanları dikerken dikkat etmem gereken noktalar var mıdır?
-Dikim yapacağınız çukuru yaklaşık 80 cm olarak açmanızı tavsiye ederiz. Fidanı toprağa gömmeden önce açılan çukurun bir kısmı daha iyi bir toprakla doldurulur. Çukurun saksı boyuna kadar doldurulması yeterlidir. Toprak doldurulduktan sonra fidan çukura yerleştirilir ve etrafı toprak ile iyice kapatılır. Fidanın saksı boyu kadar bir derinliğe dikilmesi önemlidir. Daha derin çukurlara dikim yapmanızı tavsiye etmiyoruz bunun sebebi fidanın aşı noktasının toprağa değmemesinin gerektiğidir. Ayrıca gelen fidanı dikerken saksısından dikkatlice çıkarmanız gereklidir. Saksı içindeki toprağın dağılmaması ve kökün hava almaması önemlidir.
 
•Fidanlar kargo ile gönderilirken herhangi bir zarar görüyor mu? Saksılı fidanların ambalajı nasıl yapılıyor?
-Tüm siparişlerinizi anlaşmalı kargomuz olan Aras Kargo ile %65'e varan indirimle tüm Türkiye'ye gönderiyoruz.Almış olduğunuz fidanları fidan taşımacılığı için özel tasarlanmış kalın karton kutular içinde özenle yerleştirilerek gönderim yapıyoruz ve bu şekilde hiç bir zarar görmeden evinize kadar teslim ediliyorlar.
NAR FİDANI YETİŞTİRİCİLİĞİ
 
Nar fidanları  ülkemizde yıllardır yetiştirilen geleneksel bir meyvedir. Ülkemizin hemen hemen her bölgesinde nar yetiştiriciliği yapılmaktadır. Özellikle son yıllarda kapama nar bahçesi Akdeniz ve Ege Bölgesi'nde artmaktadır. Son yıllarda önem kazanan bir ihraç meyvesi olmakla birlikte ilaç, boya, mürekkep, yağ, hayvan yemi, tanen, sirke gibi ürünlerin eldesinde ham madde olarak kullanılması, bu meyvenin ileri ki yıllarda önemli bir endüstri bitkisi olacağı izlenimini de vermektedir. 
 
NAR FİDANI İKLİM İSTEĞİ
Nar fidanları  pek çok iklim koşullarında sorunsuz yetiştirilebilen bir meyvedir. Yetiştiriciliğinin yapılacağı bölgede yazların uzun ve sıcak, kışların ılık ve yağışlı olması uygundur. Narın soğuklama gereksinimi hemen hemen yok gibidir. Meyvelerini olgunlaştırabilmek için vejetasyon dönemi içinde yüksek bir sıcaklık toplamı ister. Nar, ülkemizin iklimi daha serin geçen bölgelerinde ( İç Anadolu gibi) Mayısta, oysa biraz daha sıcak geçen (Akdeniz gibi) bölgelerinde ise Nisanda çiçeklenmeye başlar. Çiçeklenme haziran ayına kadar sürmektedir.
Yıllık ortalama 500 mm'lik yağış yetiştiricilik için yeterlidir. Yaz aylarındaki yağışlar meyve kalitesini bozmakta, özellikle olgunluğa yakın dönemlerde meyve çatlamalarına neden olmaktadır. Meyve olumu döneminde kuru hava koşulları, kaliteli meyvelerin oluşması bakımından önemlidir. Nar, şiddetli rüzgar olan bölgelerde yetiştirilmemelidir. Eğer yetiştirilecekse bahçe kenarında rüzgar kıranlar oluşturulmalıdır. Aksi halde meyveler bitkinin dikenlerinden ve dal sürtünmelerinden zarar görecektir.
 
NAR FİDANI TOPRAK İSTEĞİ
Nar fidanları pek çok meyve ağacından daha geniş toprak çeşidine uyum gösterebilir. Derin, alüvyal topraklar nar yetiştiriciliği için en uygun topraklardır. Fakat kumlu, killi, kireçli toprakllarda da yetiştirilir. Tuzluluğa orta derecede dayanıklıdır. 
 
NAR FİDANI ÇOĞALTILMASI
Odun çeliği, yeşil çelik veya tohumla çoğaltılabilir. 
 
NAR FİDANI DİKİM VE BAHÇE TESİSİ
Toprağın nar yetiştiriciliğine uygunluğuna bakıldıktan sonra tesviyesi yapılmalıdır. Öncelikle yaz aylarında pulluk tabanını kırmak için dip kazan çekilir. Sonra pullukla sürülür. Sonbahar döneminde ise 40-60 cm derinlik ve çapta dikim çukurları açılır. Çukurlar üst toprak ve yanmış çiftlik gübresi karışımıyla doldurulur, yabancı otlar temizlenir. Narda dikim aralıkları 2 m ile 6 m arasında olmalıdır. Bunun yanında kapama nar bahçelerinde en yaygın olarak kullanılan dikim aralıkları 2.5 x 4 veya 3 x 4 m dir. Sıralar kuzey -güney doğrultusunda olursa güneş ve havalanma daha iyi olacaktır. nar fidanlarıları sonbaharda yaprak dökümünden başlayarak kış ayları boyunca ve erken ilkbaharda dikilebilir. Kışları çok soğuk geçmeyen bölgelerde sonbahar dikimi daha uygundur. 
 
NAR FİDANI SULAMA
Ülkemizde nar genellikle tava ve karık usulü ile sulanmaktadır. Nar yetiştiriciliğinde sulama açısından önerilen damla sulama yöntemidir. 
 
NAR FİDNI GÜBRELEME
Bitkiye iyi yanmış çiftlik gübresi verilmelidir. Bitkiye çiftlik gübresi, sonbahar-kış aylarında, bütün kök bölgesini kapatacak şekilde verilmeli ve çapa ile toprağa karıştırılmalıdır. Nar için yeşil gübreleme yapılması da yararlıdır. Genç nar ağacı her yıl ağaç başına yaklaşık 50-100 gr, yetişkin ağaç ise yaklaşık 225-450 gr azota gereksinim duyar. Bu miktar bir veya iki defada uygulanabilir. İlk uygulama zamanı kış sonu, ikincisi ise haziran ayıdır. Yetişme döneminin sonuna doğru azot uygulanmamalıdır.
 
NAR FİDANI BUDAMA 
Nar fidanları için budama uygulaması yapılmadığı durumda ağaç kuvvetli gelişir ve verime geç başlar. Bu nedenle ağaçlar uygun şekillerde budanmalıdır. Ağaçlar tek gövdeli ve çok gövdeli şekillerde budanabilir.
 
HASTALIK, ZARARLILARLA MÜCADELE
Nar fidanlarında görülen önemli hastalıklar, kahverengi leke hastalığı, aspergillus meyve çürüklüğü, gövde zamklanma hastalığı, penicillium ve trichoderma meyve çürüklükleridir. Başlıca zararlılar ise harnup güvesi, akdeniz meyve sineği, nar yaprak biti, turunçgil unlu biti, nar beyaz sineği, ekşilik böcekleri, ağaç sarı kurdudur. 
 
MEYVE ÇATLAMALARI
Nar fidanlarında meyve çatlaması genellikle olgunluk döneminde ortaya çıkmakta ve olgunluk ilerledikçe çatlamış meyve miktarı da artmaktadır. Bu sorundan dolayı yüksek miktarda verim kaybı olabilmekte, hatta % 50 ürün kaybı oluşabilmektedir. Meyve çatlamasının kontrolü için çatlamaya dayanıklı çeşit kullanılması, düzenli ve yeterli sulamayapılması, derimin zamanında ve birkaç defada yapılması, meyvelerin güneş ışığından korunması, aşırı azot gübrelemesinden kaçılması ve sert budamanın yapılmaması önerilmektedir.
Nar Fidanı Yetiştiriciliği
Tropikal iklim bitkisi olarak dikkatleri üzerinde toplayan Nar Ağacı ülkemizde özellikle Akdeniz bölgesinde yaygın olarak yetiştirilmektedir. İklim isteği nedeniyle ülkemizin büyük bir çoğunluğunda ne yazık ki tam olarak yetiştirilemez. Yine de subtropik iklim kuşağında yer alan bazı bölgelerimizde yeni yeni yetiştirilme çalışmalarına başlanmıştır.

Nar Fidanı İklim İsteği
Genel olarak tropik – subtropik iklim meyvesi olarak bilinmektedir. Yalnız son dönemlerde bölgelerin sıcaklık ve yağış grafiklerinde gözle görülür değişimlerin olması da narın yetişme alanının değişmesine neden olmuştur.
Sıcak – kurak yaz aylarına ihtiyaç duyar. Bunun dışında nar meyvesinin verimli olabilmesi için yaz aylarının uzun olması da gerekir. Kış mevsiminde ise ılık ve yağışlı bir aralığın olması gerekmektedir. Sadece yaprağını döken tiplerinde soğuğa toleransın biraz daha yüksek olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.
Genel olarak, ülkemizde yetiştiriciliği yapılan nar ağaçlarının sıcak ihtiyaçlarının çok yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Kış şartlarında hava sıcaklığının sıfır derecenin çok fazla altına düşmesi nar ağacının veriminin de düşmesine neden olabilir. Ülkemizde yetiştiriciliği yapılan nar ağaçları kış aylarında eksi on derece kadar tolerans gösterebilir. Yalnız dünyada yetiştiriciliği yapılan farklı nar ağaçları için eksi yirmi derece raporlanmıştır.
Nerelerde Yetiştiriciliği Yapılabilir
Nar meyvesinin en iyi şekilde yetiştiği bölgelerimiz sırasıyla Akdeniz ve Güney Doğu Anadolu Bölgeleridir. Ege Bölgesinin geniş bir bölümünde de Nar ağacı yetiştiriciliği yapılabilmektedir.
Derin, nemli, geçirgen ve serin topraklarda kısa süre içerisinde gelişim gösterebilir. Bunun dışında kireçli topraklarda yapılan yetiştiricilik denemelerinin de başarılı olduğu raporlanmıştır.
Nar Fidanı Dikimi Nasıl Yapılır
Eğer birden fazla nar fidanı dikilecekse üç metreye dört metre şeklinde bir hat çizilebilir. Sıra yönü ise çoğunlukla kuzey güney olacak şekilde yapılması tavsiye edilir. Eğer bahçeniz için bir tane nar fidanı dikimi yapacaksanız, komşu ağaçlardan minimum dört metre uzaklıkta olmasına dikkat edebilirsiniz. Tercihen bahçenizin sıcaklık durumuna göre en güney bölgesine dikimini yapabilirsiniz.
Nar Fidanı Nasıl Sulanır
Fidanı suya oldukça ihtiyaç duymaktadır. Bu sebeple nar fidanı dikimi yapıldıktan sonra toprağın yağış miktarının düzenli olarak gözlenmesi ve eğer az yağış olmuşsa takviye yapılması gerekebilir.
9. ve 10. Aylarda ve 2. Ve 3. Aylarda özellikle nemli toprak ihtiyaçları maksimum seviyeye ulaşabilir. Bu zaman aralığında özellikle toprak nemini kontrol etmek ve eksik olması durumunda sulama yapmak gerekir.
Dikimi İle İlgili
Nar ağacınındikimi için en uygun zaman sonbahar aylarıdır. Uygun iklim şartları altında erken ilkbaharda da dikimi yapılabilir. Özellikle ilk sene içerisinde nar ağacının alt kısmının çapalanması ağacın kendine gelmesi için son derece faydalıdır.
Azot ihtiyacı olan bir ağaç olduğu için yıl içerisinde yarım kiloya kadar azot verilebilir. Tabi ki sık yapılan bir hatanın burada altını çizmek gerekir ki o da azot verildikten sonra nar ağacının su ihtiyacı maksimum seviyeye ulaşır. Bu sebeple azot sonrasında ağaca azot vermeyi ihmal etmemeniz son derece önemlidir.
Adresimizde en kaliteli ve en yüksek verimi veren pek çok nar fidanı seçeneği bulunur. Bunlar arasından dilediğiniz bir tanesini uygun fiyat aralığından satın alabilirsiniz. Daha detaylı bilgi sahibi olmak için bize yazabilirsiniz.

Nar Fidanı
Tadı mayhoş ve ekşi olan yenildiği zaman tanecikli yapısıyla ağzınızda hoş bir tat bırakan bu meyveye balkonunuzda veya bahçenizde internet adresimizden alıcağınız nar fidanıyla sahip olabilirsiniz.                              
Tropik ve subtropik iklim meyvesi olan nar rüzgarı sevmeyen, tamamen sıcak ve ılıman iklim isteyen bir meyvedir.
Türkiye'nin hemen hemen her yerinde yetiştiriciliği yapılan nar fidanının en çok Ege, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde ses getirici bir yetiştiriciliğe sahiptir.
İnternet adresimiz aracılığıyla en uygun fiyattan nar fidanı siparişinizi verebilirsiniz.
 
Nar Ne Zaman Dikilir ?
Nar fidanları kışı soğuk geçmeyen bölgelerde sonbahar aylarında dikimi gerçekleştirilir. Sonbaharda yaprak dökümü zamanından başlayarak erken ilkbahara kadar dikiminizi yapabilirsiniz.
 
Satışını Yaptığımız Nar Fidanları Hakkında Bazı Bilgiler
Nar fidanı için geçerli yaş ve diğer önemli bilgileri satılan ürün içeriğinde yazmaktadır.
Sertifikalı nar fidanlarımızın hepsi saksı içinde kökleri tutmuş bir şekilde gönderilmektedir.
Fidanlarımız için dikim mevsimini beklemenize gerek yoktur. 12 ay boyunca dikilmeye hazır formdadırlar. Dilediğiniz zaman dikimini gerçekleştirebilirsiniz. Açık kök fidanlar için kasım-mart ayları arasında fidan tarafınıza ulaştıpında hemen dikim sağlamanız gerekmektedir.
 
Fidanların Muhafazası Nasıl Yapılmalı ?
Planladığınız takvim içerisinde dikim işlemini gerçekleştiremediyseniz saksılı fidanlarınızı sulamaya devam etmelisiniz. Eğer elinizde ki fidanlar açık köklü ise köklerinin hava almaması için tamamen toprağa gömülmesi gerekir.
 
Dikim İşlemi Nasıl Yapılmalı ?
Öncelikle nar fidanının dikimi için 40-60 cm çukur açılmalıdır. Muhafazası olan poşet veya saksıdan toprağını dağıtmadan çıkartılmalıdır. Çukurun dibine toprak ile karıştırarak yanmış çiftlik gübresi koyulur ve yabancı otları temizlenir. Nar fidanı çukura yerleştirilerek toprağı sıkıştırarak kapatılır. Kalan toprağınızla fidan çevresine çanak yapabilirsiniz.
 
Can Suyu Nasıl Verilir ?
10 - 15 litre arasında can suyuna ihtiyacı olur. Nar fidanı toprağının bir kısmını kapattıktan sonra 5 - 10 litre arasında can suyu dökülür. Toprağı tamamen kapattıktan sonra kalan can suyunuzu dökerek dikim işlemini tamamlayabilirsiniz.
 
Dikim İşlemi Sonrasında Ne Yapmalı ?
Yukarıda bahsedildiği şekilde nar fidanı dikim işlemi tamamlandıktan sonra fidanın yanına herek çakarak fidanınıza bağlamayı ihmal etmeyin.
 
Dikim Mesafesi Ne Kadar Olmalı ?
Nar fidanları büyüdüklerinde dallarının birbiri ile kesişmemesi için dikim aralığının 4-6 metre, kuzey-güney yönüne doğru sıralar arası mesafenin ise 3-4 metre olacak şekilde dikimini gerçekleştirmelisiniz.
 
Nar Fidanı Ne Zaman Meyve Verir ?
Nar fidanları 4-5 yaşından itibaren meyve verirler. Fidan dikimi kurallarına uygun şekilde yapıldığı taktirde yeterli besini de almışsa dikiminizden bir yaz sonra tadımlık olarak meyvesini alabilirsiniz.
 
Evde Nar Yetiştiriciliği Yapılabilir mi ?
Nar bir güneş bitkisidir. Evinizde, balkonunuzda veya bahçenizde saksı içerisinde yetiştirmeniz mümkündür. Güneş isteği fazla olmasına rağmen kavurucu sıcaklardan korunabileceği bir alana konulmalıdır. Soğuklama isteği yok denilecek kadar azdır. Balkonunuzda baktığınız nar fidanlarınızı eylül ayında iç mekana almanız gerekir. Drenajı için delikleri olan büyük bir saksıda tutmanız gereklidir. İki haftada bir sıvı kompleks gübre takviyesi yapılmalıdır.
 
Hangi İklimlerde Yetiştiriciliği Yapılır ?
Nar fidanları Suptropik ve ılıman bölgelerde sorunsuz yetiştirilebilen meyvelerdir. Yazları uzun ve sıcak, kışları ılık ve yağışlı olan bölgelerde yetiştiriciliğinin yapılması uygundur. -10 ile -20 ºC arasındaki sıcaklıklara dayanabilen ve soğuklama ihtiyacı yok denicek kadar az olan  nar  fidanları -20'C de zarar görürler. Yıllık yağış isteği özellikle kış ve ilkbahar aylarında 500 mm'dir.
 
Sonuç Olarak
Günümüzde kişisel bakım ve kozmetik sayfalarında da, sağlığa faydaları hakkında bu ağaç son dönemlerde popüler kategoriler içerisinde yer almaktadır. İçeriğinde barındırdığı yüksek vitamin içeriği insanların bu meyve hakkında detaylı bilgiler aradığı popüler sayfalar haline gelmiştir.
Sipariş verilmesi durumunda tüplü fidanların gönderimi aynı gün yapılmaktadır. Bahçe ve arazileriniz için muhteşem tercihtir.
 
Meyve Fidanlarında Hangi Kategoriler Popüler
Genellikle yetiştiricilik yapılacak iklime göre popüler fidan ürünü değişkenlik gösteriyor. Kurumsal olarak hizmet veren adresimizde her iklim için popüler kategoriler ve popüler fidanlara ulaşabilirsiniz. Yukarıda yer alan arama bölümünü kullanarak detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.
 
Satış İşlemi ve Sonrası
Daha detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Kargo firmaları pandemi dönemi içerisinde aynı gün kargo yapılsa bile nadiren de olsa gecikmeler yaşanabilmektedir. Aşılı fidanlarımız yüksek bir hızla özel olarak hazırlanır. Hızlı kargo ile aynı gün size ulaştırılır.
Dilerseniz dikim ve diğer ürünler hakkında bilgi sahibi olmak için popüler fidanlarımıza göz atabilirsiniz. Aynı gün kargo kategoriler içerisinde yer almaz. Sizler sepete eklediğiniz her ürün hızlı bir şekilde satış işlemi sonrası gönderilir.
 

Yorum Ekle

Benzer Ürünler

fidan istanbul whatsapp
fidan istanbul loading icon