Fırsatları görmek için giriş yapın
ara

Frenk Üzümü Fidanı Siyah Ribes nigrum Titania, Saksıda

Aromalı, Küçük Taneli, Verimli
%33 İndirim 612,00 ₺ 412,00 ₺
 • İsveç kökenli yeni bir çeşittir ve meyve kalitesi mükemmeldir.
 • Ağaçları dik formlu, dolgun ve 2 metre kadar boylanabilmektedir.
 • Yemişi uzun salkım şeklinde olup, taneler, ufak ve siyahtır.
 • Salkımlar üzerinde tâneler yuvarlak ve çok parlak renklidir.
 • İyi bir bakımla bunların ömürleri 12-15 sene hatta 20 seneye kadar çıkabilmektedir.
 • Ortalama olarak dekardan 600-1200 kg arasında ürün alınabilmektedir.
 • Meyve suyu, reçel ve marmelat yapımında kullanılır.
 • Hasat dönemi temmuz ayı başı olan orta mevsim frenk üzümüdür.
 • Gönderilen frenk üzümü fidanlarımız 3 yaşlarındadır.
 • Gönderilen frenk üzümü fidanlarının saksı üzerinde kalan boyu 20-30 cm 'dir.
 • Frenk üzümü  fidanlarımızın hepsi saksı içinde kökleri tutmuş bir şekilde gönderilmektedir.
 • Saksılı fidanlar 12 ay boyunca dikilebilirler.
 • Budamaları yapılmış olarak gönderilmektedir.
 • Etiketli ve aşılı fidanlardır.
 • Dikey taşımacılığa uygun özel kutusunda gönderilir.
 • Gönderilen frenk üzümü fidanlarının tamamı sertifikalıdır. 
 • Fidanlığımız Virüs ve Nematod Ari Üretim Sertifikalıdır.
 • SKU: -36
 • Barkod: 011632
 • Stok:FI2484 Adet
•Gönderilen ürünler kaç yaşındadır?
-Gönderilen frenk üzümü fidanlarımız 3 yaşlarındadır.

•Gönderilen ürünler saksı içinde mi geliyor yoksa açık olarak mı?
-Sertifikalı frenk üzümü fidanlarımızın hepsi saksı içinde kökleri tutmuş bir şekilde gönderilmektedir.

•Gönderilen frenk üzümü fidanlarının saksı üzerinde kalan boyu nedir?
-Gönderilen frenk üzümü fidanlarının saksı üzerinde kalan boyu 20 - 30 cm 'dir.

•Gönderilen Titana Frenk Üzümü Fidanı'nın tozlayıcıya ihtiyacı var mıdır?
-Titana Frenk Üzümü Fidanı kendine verimli bir türdür. Tozlayıcıya gerek yoktur.

•Gelen fidanları hemen dikmeli miyim?İstediğim zaman dikebilir miyim yoksa dikim mevsimini mi beklemem gerekli mi?
-Sertifikalı meyve fidanlarımız saksılı gönderildiği için istediğiniz zaman dikim yapabilirsiniz.Dikim mevsimini beklemenize gerek yoktur.12 ay boyunca dikilmeye hazır bitkilerdir.

Titana Frenk Üzümü Fidanı kışları soğuk geçen bölgelere dikilebilir mi?
-Kışın çok sert geçtiği yörelerde Titana Frenk Üzümü Fidanı dikimi sağlanabilir. -20 derece soğukluklara dayanıklıdır.

Titana Frenk Üzümü Fidanı dikerken ve dikimden sonra kullanmam gereken gübreler var mıdır?
-Evet, tüm fidanları dikerken ve dikim yaptıktan sonra kullanmanızı önerdiğimiz gübreler vardır.Dikim sırasında işlenmiş keçi gübresini toprakla karıştırıp açtığınız çukura koymanız ve bu şekilde dikim yapmanız tavsiye edilir.Dikimden sonra ise bitkinin ihtiyacı olan azot,fosfor ve potasyumu karşılayabilmek için 15 - 30 günlük aralarla sadece 1 çay kaşığı kadar NPK 15-15-15 gübresini kullanmanız ve sonrasında bol sulama yapmanız önerilir.

•Aldığım fidanları diktikten kaç sene sonra meyve alamaya başlayabilirim?
-Satın aldığınız saksılı Titana Frenk Üzümü Fidanlarının hepsi  3 yaşındadırlar. Titana Frenk Üzümü Fidanlarının geneli 3-4 yaş itibariyle meyve vermeye başlarlar. Dikimini sağladığınız yıl meyve verimi sağlayacaktır.

•Satın aldığım saksılı fidanları dikerken dikkat etmem gereken noktalar var mıdır?
-Dikim yapacağınız çukuru yaklaşık olarak saksı boyu kadar açmanız önemlidir.Daha derin çukurlara dikim yapmanızı tavsiye etmiyoruz bunun sebebi fidanın aşı noktasının toprağa değmemesinin gerektiğidir.Ayrıca gelen fidanı dikerken saksısından dikkatlice çıkarmanız gereklidir.Saksı içindeki toprağın dağılmaması ve kökün hava almaması önemlidir.

•Gönderimlerinizi kargo ile yapıyorsunuz,herhangi bir zarar görmezler mi? Saksılı fidanların ambalajı nasıl yapılıyor?
-Tüm siparişlerinizi anlaşmalı kargomuz olan Aras Kargo ile %65'e varan indirimle tüm Türkiye'ye gönderiyoruz.Almış olduğunuz fidanları fidan taşımacılığı için özel tasarlanmış kalın karton kutular içinde özenle yerleştirilerek gönderim yapıyoruz ve bu şekilde hiç bir zarar görmeden evinize kadar teslim ediliyorlar.

Kışın yaprağını döken çalı formunda bitkilerdir. Kökleri saçak şeklinde olup, fazla derine inmemektedir. Dalları zayıftır. Her sene dipten yeni sürgünler meydana getirir. Meyveleri küçük salkımlar halindedir. Salkımlar üzerinde taneler yuvarlak ve çok parlak renklidir. Kabuk yarı saydamdır.

İklim İsteği
Çok sıcak, kurak ve sisli yerlerin dışındaki bölgeler dışında yetiştiriciliği sağlanabilmektedir. Soğuklara karşı dayanımı diğer üzümsü meyvelere oranla daha fazladır. Tam güneşli alanlar ideal alalnlardır. Ancak çok sıcak dönemlerde, bitkilerin zarar görmemesi için, bir miktar gölgeleme yapmak gerekebilir. 

Toprak İsteği
Farklı yer ve toprak koşullarına çoğu meyveden daha uyumludur. Nemli topraklardan çok hoşlanır. Özellikle meyve gelişimi döneminde neme çok ihtiyaç duyar. İdeal toprak kuru olmayan iyi drene edilmiş zengin besin içeriğine sahip topraklardır. 6-6,5 civarındaki, hafif asitli pH düzeyine sahip topraklar en iyi gelişme koşullarını sağlar. Normal özellikteki topraklarda iyi bir gelişme gösterir. Çiçeklerin biraz erken dönemde açmaları nedeniyle, ilkbahar geç donlarından zarar görmemesi için, soğuk hava biriken don ceplerinden uzak durulmalıdır. Aksi takdirde ciddi düzeylerde verim kaybı ortaya çıkabilir. Güney yönler erken çiçeklenmeyi teşvik edeceği için kaçınılmalıdır. İdeal yöneyler kuzey doğu ve kuzey batı yöneyleridir.

Dikim, Budama ve Üretimi
Bitkilerin 1 metre aralıklarla dikilmesi uygundur. Frenk üzümünün her yıl budanması gerekir, budama yapılmazsa verimi düşecektir.
Köklerinden alınan sürgünlerle yapılabileceği gibi, meyvelerindeki çekirdeklerinin saksılara dikilmesiyle de yetiştirilebilmektedir.
Frenk Üzümü Yetiştiriciliği:
Frenk üzümü botanik anlamda asıl üzümler grubuna girmektedir. Bitkilerin gövde özelliklerine göre yapılan sınıflandırmada ise, çalımsı gövdeliler grubuna dahildirler 
Frenk üzümü Rosales takımının Saxifragaceae familyasının Ribes cinsine girmektedir. Ribes cinsine ait ilk bilimsel çalışmayı Janczewski  yapmış, bunu Berger  takip etmiştir.

Ribes cinsi dört alt cinse ayrılmaktadır. Bunlar; Berisia, Ribesia, Coreosma ve Grossularia alt cinsleridir. Frenk üzümleri Ribesia ve Coreosma alt cinsleri içinde bulunmaktadırlar. Ribesia alt cinsine ait türler kırmızı ve beyaz frenk üzümlerini, Coreosma alt cinsine ait türleri ise siyah frenk üzümlerini içermektedir. 

Doğu Karadeniz Frenk üzümü (Ribes orientalis L.), Alp frenk üzümü (Ribes alpinum L.) ve Kafkas frenk üzümü (Ribes biebersteinii Berl. Ex. Dc.), ile peyzaj planlamasında kullanılan ve süs bitkisi olarak yetiştirilen Ribes rubrum olduğu belirtilmektedir.

Ribes rubrum : Taşkırangillerden; bir çalıdır. Yemişi uzun salkım şeklinde olup, taneler, ufak ve kırmızıdır. Tadı mayhoştur. 150 kadar türü vardır. Daha çok şurubu yapılarak kullanılır. İçeriğinde organik asitler vardır.

Kullanıldığı yerler:

İştah açar, hazmı kolaylaştırır. İdrar söktürür, vücuda rahatlık verir. Böbreklerdeki taşların düşürülmesine yardımcı olur. Karında toplanan suyu söker. Karaciğer şişliğini giderir. Sarılığı giderir. Romatizma ve mafsal kireçlenmelerinde de faydalıdır. Sindirim yollarındaki iltihapları temizler. Şurubu, çok besleyicidir.
Çoğunluğu kışın yaprağını döken, bâzıları da her zaman yeşilliğini muhafaza eden bodur çalılardır. Kökleri saçak şeklinde olup, fazla derine inmezler. Dalları zayıftır. Her sene dipten yeni sürgünler meydana getirir. Meyveleri küçük salkımlar hâlindedir. Salkımlar üzerinde tâneler yuvarlak ve çok parlak renklidir. Kabuk yarı saydam olduğundan, tânenin içerisindeki çekirdek fark olunabilir.
ÜZÜM TÜRLERİ YETİŞTİRİCİLİĞİ

Yer kürenin bağcılık için en elverişli iklim kuşağı üzerinde bulunan Türkiye, asmanın gen merkezi olmasının yanı sıra, son derece eski ve köklü bir bağcılık kültürüne sahiptir. Güneydoğu Anadolu Bölgesi, Türkiye'nin Ege ve Akdeniz bölgelerinden sonra en çok üzüm üreten bölgesi olup, ülke üretiminde yaklaşık % 10'luk paya sahiptir.

Yurdumuzda ihraç edilen ürünlerimiz arasında olan üzümün besin değeri yüksek olup, yapılan araştırmalara göre A, B, B2 ve C vitaminleri vardır. Üzüm sofralık tüketim dışında kurutmalık, şaraplık, şıralık ve konservelik olarak da tüketilebildiğinden yılın her ayı beslenmede kullanılmaktadır. Son yıllarda üzüm yaprağı ihraç edilerek de gelir elde edilmektedir. Bu nedenle ülkemizin en büyük yatırımlarından biri olan Güneydoğu Anadolu Projesinin Bölgemizde yer alması nedeniyle, her konuda olduğu gibi bağcılık konusunda da teknik ve geliştirmeye yönelik çalışmalara başlanılmıştır.
İKLİM VE TOPRAK İSTEĞİ

İklim İsteği

Bağcılıkta başarının temel şartı bağ kurulacak yörenin iklim ve toprak faktörleri ile asmanın çok iyi bir uyuşma içinde olmasını temin etmektir. Bu nedenle bir yere bağ tesis ederken iklim, toprak, mevki - yön, anaç ve çeşit seçimi gibi unsurları iyice etüt etmek gereklidir.

Asma gelişme devresi oldukça uzun olan bir bitkidir. Günlük ısı ortalaması 10oC yi bulunca gelişmeye başlar ve sonbaharda ısı ortalaması bu derecenin altına düşünceye kadar gelişmesini sürdürür. Her üzüm çeşidi meyveleri iyi bir şekilde olgunlaştırmak için belirli bir ısı toplamına ihtiyaç gösterir. Bağ kurulacak bölgenin yıllık aktif sıcaklık toplamının en az 1600 oC derece olması gerekir. Rantabl bağcılık yapabilmek için, yıllık ortalama sıcaklık 9-21 oC ve sıcak aylar ortalaması 17-20 oC olmalıdır. Candolle asmanın gelişmesi için bir vegetasyon devresinde 2900 oC sıcaklık toplamına ihtiyaç olduğunu bildirmektedir. Erken olgunlaşan çeşitlerde tam çiçeklenmeden olgunluğa kadar geçen sürede 1600-2000 oC, geç olgunlaşanlarda ise 3000 oC ya da daha fazla sıcaklık toplamına ihtiyaç bulunur.

Asmanın kökleri derinlere gittiği için diğer bitkilere oranla daha az yağış alan yerlerde de yetişebilir. Yıllık yağış miktarı yanında, yağışın dağılımı bağcılık bakımından çok önemlidir.
Frenk Üzümü Fidanı 

Yoğun aroması ile yiyeceklere lezzet katan bu meyveyi evinizde, balkonunuzda veya bahçenizde yetiştirme fırsatına internet adresimizden alacağınız frenk üzümü fidanıyla sahip olabilirsiniz.    
  
Türkiye’nin hemen hemen her bölgesinde yetiştirilen frenk üzümü en verimli olarak Bursa ve başta Rize ili olmak üzere Karadeniz Bölgesi sahillerinde ve Muş'ta bol miktarda yetişmektedir.

Hafif mayhoş bir tada sahip olan frenk üzümünü olgunlaştığında reçel, dondurma, pasta gibi tatlılarda kullanabilirsiniz. Olgunlaşmadan ise komposto ve marmelat yapımında rahatlıkla kullanabilirsiniz.

İnternet adresimiz aracılığıyla en uygun fiyattan frenk üzümü fidanı siparişinizi verebilirsiniz. 


Frenk Üzümü Ne Zaman Dikilir ?

Açık köklü olan frenk üzümü dikimlerinizi kış aylarında gerçekleştirebilirsiniz. Yaşadığınız bölgeye ve bölgenin rakımına göre mart-nisan aylarına kadar dikiminizi sürdürebilirsiniz. İnternet adresimizden aldığınız tüplü/saksılı fidanların dikimini 12 ay içerisinde dilediğiniz zaman gerçekleştirebilirsiniz. Yaz mevsimlerinde özellikle temmuz ve ağustos aylarında dikimi gerçekleştirmemenizi öneririz. 

Satışını Yaptığımız Frenk Üzümü Fidanları Hakkında Bazı Bilgiler
Frenk Üzümü  fidanı için geçerli yaş ve diğer önemli bilgiler satılan türün içeriğinde yazmaktadır.
Sertfikalı frenk üzümü fidanlarımızın hepsi saksı içinde kökleri tutmuş bir şekilde gönderilmektedir. 
Fidanlarımız için dikim mevsimini beklemenize gerek yoktur. 12 ay boyunca dikilmeye hazır formdadırlar. İstediğiniz zaman dikimini gerçekleştirebilirsiniz.
Fidanların Muhafazası Nasıl Yapılmalı?
Kış aylarında aşırı donlardan korunması gerekir. Yaz aylarında ise yakıcı güneşe direkt maruz bırakılmadan muhafaza edilmelidir. Planladığınız takvim içerisinde dikim işlemini gerçekleştiremediyseniz saksılı fidanlarınızı sulamaya devam etmelisiniz. Eğer elinizde ki fidanlar açık köklü ise köklerinin hava almaması için tamamen toprağa gömülmesi gerekir.

Dikim İşlemi Nasıl Yapılmalı?
Frenk Üzümü fidanlarınızın sıralar arası mesafesini işaretleyip bir çukur açılır. Düzgün bir dikim işlemi için dikim tahtası kullanmayı unutmayın. Açacağınız çukur için ortalama rakam vermek gerekirse 50 santimetre derinlik yeterli olabilir. Muhafazası olan poşet veya saksıdan toprağını dağıtmadan çıkarmaya gayret edin. Çukurun dibine toprak ile karıştırılmış Leonardit gübresi koyulur. Ve yabancı otları temizlenir. Fidan çukura yerleştirildikten sonra toprağı sıkıştırarak kapatmalısınız. Dikimden hemen sonra fidanınıza destek çubuğu çakınız. Son olarak can suyunu vererek dikim işlemi tamalanır.

Can Suyu Nasıl Verilir?
Frenk Üzümü fidanı toprağının bir kısmını kapattıktan sonra 5-10 litre arasında can suyu dökülür. Toprağı tamamen kapattıktan sonra kalan can suyunuzu dökerek dikim işlemini tamamlayabilirsiniz. 

Dikim İşlemi Sonrasında Ne Yapmalı?
Dikim işlemi tamamlandıktan sonra özellikle yaz aylarında bitkinin susuz kalmamasına dikkat edilmelidir.

Dikim Mesafesi Ne Kadar Olmalı?
Fidan dikimlerinizi fidanlar arası 2,50 metre, sıralar arası 2,50 metre mesafelerle gerçekleştirebilirsiniz. 

Frenk Üzümü Fidanı Ne Zaman Meyve Verir?
Frenk Üzüm fidanlarımız 3-4 yaşından itibaren meyve verirler. Fidan dikimi kurallarına uygun şekilde yapıldığı taktirde yeterli besini de almışsa mevsiminde tadımlık olarak meyvesini alabilirsiniz.

Evde Frenk Üzümü Yetiştiriciliği Yapılabilir mi?
Frenk üzüm fidanını soğuklama ve ışık isteğini karşılayabildiğiniz taktirde evinizde, balkonunuzda veya terasınızda saksı içerisinde yetiştirebilirsiniz. Bunun için eğer kışı soğuk geçen bir bölgedeyseniz 1 ay dışarıda bakımına devam etmeniz yeterlidir. Yaşadığınız bölge kışı ılıman bir iklime sahipse fidanınızı 2 ay dışarıda muhafaza etmeniz soğuklama isteğini karşılayacaktır.

Hangi İklimlerde Yetiştiriciliği Yapılır?
Serin iklim bitkisi olan frenk üzümlerinin sıcak, sisli ve kurak ilkime sahip bölgelerde yetiştiriciliği yapılmamalıdır. Yüksek sıcaklıkları sevmez. Güneşli alanlarda yetiştiriciliği yapılması meyve fidanı için idealdir. Çok soğuk havalara dayanıklılığı diğer üzümsü meyvelere oranla daha fazladır. Bu nedenlerden dolayı kuzey bölgelerde adaptasyonu çok daha iyidir. Yine de rüzgardan korunan veya korunması yapılan yerlerde yetiştiriciliğinin tercih edilmesi gerekmektedir.

Sonuç Olarak 
Günümüzde kişisel bakım ve kozmetik sayfalarında da, sağlığa faydaları hakkında bu ağaç son dönemlerde popüler kategoriler içerisinde yer almaktadır. İçeriğinde barındırdığı yüksek vitamin içeriği insanların bu meyve hakkında detaylı bilgiler aradığı popüler sayfalar haline gelmiştir. 
Sert iklimden kolay etkilenmeyen ve belli noktaya kadar sert iklimi tolere eden bir ağaçtır. Sipariş verilmesi durumunda tüplü fidanların gönderimi aynı gün yapılmaktadır. Bahçe ve arazileriniz için muhteşem tercihtir. 
Meyve Fidanlarında Hangi Kategoriler Popüler
Genellikle yetiştiricilik yapılacak iklime göre popüler fidan ürünü değişkenlik gösteriyor. Kurumsal olarak hizmet veren adresimizde her iklim için popüler kategoriler ve popüler fidanlara ulaşabilirsiniz. Yukarıda yer alan arama bölümünü kullanarak detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. 

Satış İşlemi ve Sonrası
Daha detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Kargo firmaları pandemi dönemi içerisinde aynı gün kargo yapılsa bile nadiren de olsa gecikmeler yaşanabilmektedir. Aşılı fidanlarımız yüksek bir hızla özel olarak hazırlanır. Hızlı kargo ile aynı gün size ulaştırılır. 
Dilerseniz dikim ve diğer ürünler hakkında bilgi sahibi olmak için popüler fidanlarımıza göz atabilirsiniz. Aynı gün kargo kategoriler içerisinde yer almaz. Sizler sepete eklediğiniz her ürün hızlı bir şekilde satış işlemi sonrası gönderilir. 

     

Müşteri soruları ve cevapları

19-07-2013

görmeden güvenipte aldığımız ürünler olduğu için tereddütte kalmıştık fakat ürünleri teslim alınca hakikaten kendimiz seçmiş gibi güzel ve özenliydi. Firmanıza çok teşekkür ederiz. Emeğinize sağlık.

ali ali
14-01-2023

40 gun once almistim 2 ahududu fidanı ve 1 adet frenk üzümü fidanı .10 gun once yapraklanmaya basladi.Memnun kaldim

Müşteri değerlendirmeleri

5 Üzerinden | 5,00 Ortalama
5 Yıldız
100,00 %
4 Yıldız
0,00 %
3 Yıldız
0,00 %
2 Yıldız
0,00 %
1 Yıldız
0,00 %

Yorum Ekle

Benzer Ürünler

fidan istanbul whatsapp
fidan istanbul loading icon