Fırsatları görmek için giriş yapın
ara

Altın Çilek Fidanı Physalis peruviana, 10-20 cm, Saksıda

Tıbbi , Aromatik
%43 İndirim 262,00 ₺ 150,00 ₺
Altın Çileklerinizi kendiniz yetiştirin!
 • Saksıda ve sağlıklı fidanlar.
 • Kutusunda gönderiliyor.
 • İçerisindeki meyveyi ham olarak yiyebilirsiniz.
 • Dekorasyon için kullanabileceğiniz gibi, meyve salatalarınıza ilave edebilir ya da reçelini yapabilirsiniz.
 • Ayrıca çikolatayla mükemmel bir birliktelik sağlamaktadır.
 • Altın Çilek Fidanı fidanlarımız hepsi saksı içinde kökleri tutmuş bir şekilde gönderilmektedir.
 • Saksılı fidanlar 12 ay boyunca dikilebilirler.
 • Budamaları yapılmış olarak gönderilmektedir.
 • Etiketli  bitkilerdir.
 • Dikey taşımacılığa uygun özel kutusunda gönderilir.
 • Sonbahar-kış aylarında fizyolojik yapıları dolayısıyla bitkiler yapraksız ve çiçeksiz olarak gönderilmektedir.
 • SKU: -140
 • Barkod: 011630
 • Stok:FI2227 Adet

 

 
Physalis, ortası kahverengi olan sarı çiçeklere sahip bir bitkidir. Aynı ismi taşıyan meyvesi ise olgunlaştıktan sonra sarımtırak rengini almaktadır. Bu meyve birçok toprak tipinde yetişmekle birlikte en önemli özelliği çorak topraklarda da verim verebilmesidir. Physalis, büyüme aşamasında suya normalden fazla gereksinim duyar. Bitki olarak çok kırılgan ve hassas bir yapıya sahiptir. Tohumlama işlemi ise çekirdekleri sayesinde yapılır.
 
 
Physalis Orta Amerika, Güney Afrika ülkeleri ve İsrail de üretilmektedir. Ülkemizde de üretimine başlanmıştır.
Yer kirazı fide ile üretilebilir. Yetiştirilmesi kolay ve zahmetsizdir. Hasat örtü altında yıla yayılı olarak dışarıda ise Ağustos-Eylül-Ekim aylarında yapılmaktadır. Bitki uygun koşullarda çok yayılmacı olduğundan dolayı kimi bölgelerde zararlı ot olarakta görülmektedir.
 
Egzotik meyvenin anavatanı Güney Amerika’dır. Bunun dışında bazı Afrika, Avrupa ve Asya ülkelerinde de kültürü yapılmaktadır. Ülkemizde de yavaş yavaş üretimi artmaktadır. Bitkinin bazı türleri ülkemizin muhtelif bölgelerinde doğal olarak yetişmekle birlikte bu türler genellikle bitkinin yabani türü olup zehirli olabilmektedir. Doğal olarak yetişen bu tür özellikle ilaç sanayisinde kullanılmaktadır. Toplamda 70’in üzerinde türü olan Physalis bitkisinin ticari olarak en fazla kabul gören ve taze olarak meyveleri tüketilebilen türü Physalis Peruviana’dır. Bu tür aynı zamanda Cape Gooseberry olarak da adlandırılmaktadır. Ülkemizde ise "Pelerinli Bektaşi Üzümü” , "Kaz Üzümü” ve "Yer Kirazı” isimleri ile bilinmektedir.
 
Yer Kirazının örtü altı yetiştiriciliği ve açıkta yetiştiriciliği yapılabilmektedir.
Açıkta yetiştirildiğinde verim örtü altı yetiştiriciliğine göre düşük olmakla birlikte aroma ve tat açısından daha iyi sonuç vermektedir.
 
Physalis (İnca Eriği, Altın Çilek, Yer Kirazı) Yetiştiricilik yapılacak Toprak Özellikleri;
 
 Bitki Ph 5 – 6.5 arası olan toprakları sevmektedir.
 Meyvenin olgunlaşması nin olgunlaşması birkaç ay sürebilmektedir.
 Bitkinin dikimini müteakip yaklaşık 4 ay içerisinde meyve alınmaktadır. Hasat çiçeklenmeyi takip eden 60-90 gün içerisinde yapılmaktadır.
 Bitki hasat sonrasında budanmalıdır.
 
 
 Bir dekarda yaklaşık 1800-2100 adet tohum dikilmekte ve 1.5-2 ton mahsul alınmaktadır.
 Bir bitkiden yaklaşık 300 adet meyve alınmaktadır.
 İşçiler elle toplama yaptığı takdirde saatte ortalama 5 kg ürün toplamaktadır. Bitkinin silkelenmesi sonucu yere düşenmeyvelerin toplanması diğer bir yöntemdir. Bu yöntem ile birim zamanda çok daha fazla meyve toplanabilmektedir. Makine ile toplama yapıldığı takdirde ise bunun yaklaşık 4 katı daha fazla ürün toplanabilmektedir.
 
 
 Öğleden sonra nemin azaldığı saatlerde toplanması daha uygundur.
 Hasat meyveler turuncu rengini aldığı zaman yapılmalıdır.
 Hasat sırasında meyveler elle tek tek toplanabileceği gibi bitkinin silkelenmesi sonrasında dibine düşen meyvelerin toplanması ile de yapılabilmektedir. Meyvelerin silkelenerek toplanması, aynı olgunlukta meyvelerin toplanmasını sağlamak gibi bir avantaja sahiptir.
 Meyveler genellikle orijinal dış muhafazası ( kaliks ) ile paketlenmektedir. Paketler çoğunlukla 100 gr lık kutular halinde ambalajlanmaktadır.
 Meyve uygun koşullarda birkaç ay bozulmadan saklanabilmektedir. Meyvenin kaliksi çıkarıldığı takdirde dayanıklılık süresi azalmaktadır. Kaliksi ile birlikte dondurulduğu takdirde 1 yıla kadar ürün korunabilmektedir.
 

Müşteri soruları ve cevapları

28-08-2012

bu sezon aldım yaklaşık 100 adet meyve verdi ama sonra kurudu birkısmı balkon için pek uygun değil ama bahçeniz varsa mükemmel

24-02-2014

Niğde de oturuyorum.Geçen sene denemek için 2 fide diktim. Havalar soğuyuncaya kadar güzel meyve aldım.Bahçede güzel oldu.Bu sene fazla dikeceğim.

07-05-2016

Fidan olarak internette daha ucuza bulmanız imkansız fidanım geldi gayet sağlıklı üzerinde 4 adet meyveside var ve çok iyi paketlenmişti,emeği geçenlere teşekkürler,bu firma sağlam iş yapıyor.

19-08-2023

Bahçemdeki en büyük sürprizlerden biri oldu. Bu nadir ve lezzetli meyveler, hem göz hem de damak zevkimi şımartıyor.

27-08-2023

Altın çilek bitkisi benim için gerçekten bir sürpriz oldu. Bahçemde renkli kapsüllerle dolu olan bu bitki, misafirlerimi büyüledi. Hem görsel açıdan hoş hem de meyvelerinin tadı harika. Organik bahçecilik sevenler için mükemmel bir seçenek

27-08-2023

Altın çilek bitkisi gerçekten nefis. İlk defa bu bitkiyi dikmeye karar verdim ve sonuçtan çok etkilendim. Hem bahçemde hoş bir dekorasyon sağlıyor hem de lezzetli meyveler veriyor. Ayrıca bakımı da çok zor değil. Kesinlikle tavsiye ederim.

Müşteri değerlendirmeleri

5 Üzerinden | 4,83 Ortalama
5 Yıldız
83,33 %
4 Yıldız
16,67 %
3 Yıldız
0,00 %
2 Yıldız
0,00 %
1 Yıldız
0,00 %

Yorum Ekle

Benzer Ürünler

fidan istanbul whatsapp
fidan istanbul loading icon