Fırsatları görmek için giriş yapın
ara

Erik Fidanı 1 Yaş, Açık Kök

Açık Kök
%34 İndirim 549,00 ₺ 363,00 ₺
  • Satışa sunulan erik çeşitlerinden 1 yaşında herhangi 1 adet gönderilmektedir.
  • SKU: -1
  • Barkod: 14587
  • Stok:FI2176 Adet
Yeni sezon meyve fidanlarımız için harika haberlerimiz var! Ancak, sizinle paylaşmak istediğimiz bir detay var: Aralık, Ocak ve Şubat aylarında açık köklü fidanlarımızı satışa sunuyoruz. Mart ayından itibaren ise fidanlarımızı tüplü olarak gönderiyoruz. Bu süreci göz önünde bulundurarak siparişinizi oluşturmanızı öneririz.

İKLİM İSTEKLERİ

Erik fidanlarının iklim istekleri birbirinden farklıdır. Mevcut türler içerisinde değişik iklim koşullarına en iyi uyabilen P. cerasifera'dır. Avrupa erik fidanları (P. domestica) kışı nisbeten soğuk geçen soğuk ılıman iklim meyvesidir. Japon erikleri (P. salinica) soğuk geçmeyen bölgelerde iyi sonuç verir.

Kış mevsiminde soğuklara dayanıklı olan erik fidanı soğuğa olan dayanıklılık ilkbaharda havaların ısınmasıyla azalmaya başlar. Çiçeklenme devresinde duyarlılık iyice artar.

Erik fidanlarında taç yaprağının ucu görülen kapalı tomurcukların -3.1 ile -1.1 0C ye; açmış çiçeklerin -2.2 ile 0.6 0C ye ; genç meyvelerin -1.1 ile -0.6 OC ye dayandığı bilinmektedir.

Kış dinlenme süresi bakımından Avrupa erikleri +7.2 OC 'nin altında 1000 saatten fazla bir soğuklama süresi isterler. japon eriklerinde ise bu süre 600 saat kadardır.

ERİK FİDANI DİKİM ŞEKLİ VE ZAMANI

Kendine verimli çeşitlerle bahçe kurulacağı zaman eğer bahçede birkaç ERİK FİDANI ÇEŞİTLERİ yer alması isteniyorsa her çeşit bir blok halinde bahçeye yerleştirilmelidir. Kendine kısmen verimli veya kendine kısır çeşitlerle bahçe kurulacağı zaman ERİK FİDANI çeşitlerin birbirini tozlayacak şekilde dikilmesi zorunludur. Tozlayıcı oranı 1/9 oranında olmalıdır. İkiden fazla çeşitlerle kurulacaksa çeşitler 2'şer 3'er sıra halinde dizilmelidir.

En uygun tozlayıcı erik fidanı çeşidi seçilirken çeşidin iyi özellikleri yanı sıra çiçek açma zamanlarının birbirlerini tozlayacak şekilde uygun gelmesine,çiçek tozlarının yüksek çimlenme gücüne sahip olmasına ve karşılıklı tozlanma sonucu yüksek oranda meyve tutumu meydana getirecek erik fidanı çeşitlerin seçilmesine özen gösterilmelidir.

Tozlayıcı sayısı, tozlayıcı çeşidin ekonomi ve pazarlama yönünden amaca uygun bir çeşit olup olmamasına göre ayarlanmalıdır. Amaca uygun bir çeşidin tozlayıcı olarak kullanılması halinde, 2 sıra ana çeşide 1 sıra tozlayıcı yeterlidir. Üretim amacına uygun olmayan bir çeşidin tozlayıcı olarak kullanılması zorunluluğu varsa 8 ana ağaca 1 tozlayıcı olacak şekilde bahçe kurulmalıdır.

Ayrıca bahçe kurulurken tek çeşit kapama bahçe yerine birden fazla çeşit kullanılması meyve miktar ve kalitesini olumlu yönde etkilediğinden her zaman tercih edilmelidir.

Kışı ılıman geçen ve en fazla yağışlı olmayan bölgelerde fidanlar Kasım-Aralık ayından itibaren dikilebilirler. Dikim ilkbahar gelişme devresinin başlamasına kadar devam edilebilir. Kışı yağışlı veya soğuk geçen bölgelerde ise dikim ilkbahar mevsiminin başında yapılır.

TOPRAK İŞLEME

Yağışlı bölgelerde çayır bitkileri kullanarak bahçelerde devamlı bir örtü bitkisi bulundurulur. Örtü bitkisi büyüyünce biçilirler. Yağışı az bölgelerde, erik bahçeleri devamlı olarak temiz tutulmaya çalışılır. Böyle bölgelerde bahçeler sonbaharda sürülür. İlkbaharda toprak tava gelince Şubat sonu veya mart içinde ikinci kez sürülür. Mayıs ayında yapılan üçüncü sürümden sonra sulama kanalları açılır. Ağaçların dipleri çapayla işlenir. Sulama nedeniyle yazın bahçeler otlanırsa sulama kanallarını bozmamak için toprağı sürmek yerine ot biçimi tercih edilmelidir.

Erik kökleri toprak yüzeyine yakın bir kısımda yayılmış olduğundan derin toprak işlemesinden kaçınılmalıdır.

ERİK FİDANI SULAMA İHTİYACI

Yıllık yağış miktarı 750 mm'yi geçen bölgelerde erik fidanları sulamadan da yetiştirilebilirler. Yağış miktarı bu rakamın altına düşen yerlerde sulamanın yapılması zorunludur. Erik fidanı saçak köklü olduklarından ve kökler yüzeysel geliştiklerinden bunların su istekleri derin köklü meyve türlerine göre daha fazladır. Mevcut türler arasında P. cerasifera türleri kuraklığı en fazla dayanır. Ege bölgesinde erik fidanı bahçeleri mayıs ayının ikinci yarısından itibaren sonbahar yağışlarına kadar geçen süre içinde 8-12 günde bir sulanır. Sulama çeşitli şekillerde yapılır. Sulama karık, çanak, tava yöntemi veya karık-çanak, kombinasyonları şekillerinden birisi kullanılır. Sulama sistemi toprağın özelliğine, su kaynağının zenginlik durumuna göre seçilir. Damlama sulama ve mini yağmurlama sistemleri de günümüzde uygulamaya girmiştir.

GÜBRELEME

Erik fidanlarına verilecek gübre miktarı, topraktaki besin maddeleri durumuna, toprağın tipine, ağaçların yaşına, alınan ürün miktarına, ekolojik bölgeye ve ağaçların gelişme durumuna göre değişir. Verilecek gübre miktarının yaprak vetoprak analizine göre belirlenmesi en uygun yöntemdir.

Azotlu gübreler kış sonunda ilkbahar gelişmesi başlamadan önce verilmelidir. Erik fidanları azotun hem sülfat, hem de nitrat formuna cevap verirler. Gübreyi seçerken fiyat etmeni de göz önünde bulundurulmalıdır. Ancak pH'sı 6.5'un altında olan topraklarda amonyum sulfat kullanmaktan kaçınmak gerekir. Üre ise toprak pH'sı 5.0'in altında olan topraklarda kullanılmalıdır. Azotlu gübrenin haziran ortasından sonra uygulanması önerilmez. Geç uygulamalar meyvede renk oluşmasını azaltır, sonbaharda sürgünlerin uzamasına neden olur ve kış soğuklarından zararlanmayı arttırır.

Genç erik fidanı ağaçlarında ağaç başına her yaş için 113-226 gr aktif azot uygulanır. Bu miktarlar arzu edilen büyüme durumuna göre azaltıp çoğaltılabilir.

Meyve veren erik fidanı ağaçlarında 8.5-11.2 kg/dekar aktif azot uygulaması önerilebilir.

Erik Fidanı
Doğal antioksidan olan erik yaz aylarınızın vazgeçilmez meyvesidir.
Sıcaklık özelliklerine göre yaz mevsiminde ve kış mevsiminde farklı erik türleri yetişir. Kırmızı, yeşil ve mürdüm gibi farklı renklerde meyve verirler. Görünüşü bakımından farklılık gösteren erik çeşitleri, ekşi ve tatlı olarak farklı tatlarda yetişebilmektedir.
Türkiye’de kolaylıkla yetiştirilebilen erik fidanı, Doğu Anadolu ve Güney doğu Anadolu bölgelerinin kurak olmasından dolayı, diğer bölgelerde daha fazla tercih edilir.
 
İnternet adresimiz aracılığıyla en uygun fiyattan Erik fidanı siparişinizi verebilirsiniz.

Erik Ne Zaman Dikilir?
Kışı ılıman ve fazla yağışlı olmayan bölgelerde Sonbahar'da dikim yapabilirsiniz. Kışı soğuk ve yağışlı geçen bölgelerde ise İlkbahar mevsiminin başında dikime başlayabilirsiniz.

Satışını Yaptığımız Erik Fidanları Hakkında Bazı Bilgiler?
Erik fidanı için geçerli yaş ve diğer önemli bilgiler satılan ürün içeriğinde yer almaktadır.
Sertifikalı erik fidanlarımızın hepsi saksı içinde kökleri tutmuş bir şekilde gönderilmektedir.
Fidanlarımız için dikim mevsimini beklemenize gerek yoktur. 12 ay boyunca dikilmeye hazır formdadırlar. İstediğiniz zaman dikimini gerçekleştirebilirsiniz.
Erik fidanları saçak köklü olduklarından ve kökler yüzeysel geliştiklerinden su istekleri derin köklü meyve türlerine göre daha fazladır.
 
Fidanların Muhafazası Nasıl Yapılmalı?
Erik fidanları dış mekanda muhafaza edilir. Bahçenizde ikiden fazla çeşit varsa birbirinin tozlayıcısı çeşitler yan yana olmalıdır.
Besin maddeleri bakımından zengin topraklarda yetiştirilir. Erik ilk mahsülünü verene kadar gübrelenmez.

Dikim İşlemi Nasıl Yapılmalı?
 60x60 cm boyutunda işaretlenir ve çukur oluşturulur. Ardından dikilecek olan fidanların kök yapısı incelenir, çürümüş zarar gören kökleri temizlenir. Dikim esnasında 100 cm üzerini tepeden budayarak dikim yapılır. Burada ki en önemli detay aşı noktalarının 4-5 santimetre kadar toprağın üzerinde bırakılmasıdır. Aşı yerinin toprak altında bırakılması bitkinin ölümüne sebep olabilmektedir.

Can Suyu Nasıl Verilir?
Dikimden hemen sonra dikilen fidan çukuruna 20-25 litre can suyu verilir.

Dikim İşlemi Sonrasında Ne Yapmalı?
Dikim işleminden sonra rüzgarın yönünü ve şiddetini hesaplayarak bitki yanına destek çubuğu dikimi sağlanır.

Dikim Mesafesi Ne Kadar Olmalı?
Erik fidanları kapama erik bahçelerine genellikle kare şeklinde dikilir.
Fidanlar arası mesafe toprak tipine, çeşidine, anacına ve büyüme kuvvetine göre değişiklik gösterir. Normal şartlarda 5x5 metre veya 6x6 metre aralıklar arasında dikim gerçekleştirilir.
 
Erik Ne Zaman Meyve Verir?
Dikiminizden sonra gelen yazda tadımlık meyveler alabilirsiniz. Ama Erik fidanları tam olarak 4-5 yaşlarında meyve verimine başlar.
 
Evde Erik Yetiştiriciliği Yapılabilir mi?
Evinizde, balkonunuzda, terasınızda saksıda erik fidanı yetiştirebilirsiniz. Ama bir zaman sonra saksıdan ziyade toprak isteği oluşacaktır.
 
Hangi İklimlerde Yetiştiriciliği Yapılır?
Erik fidanlarının türlerine göre iklim istekleri de değişir. Can eriği kışı ılıman veya soğuk isterken, Japon erikleri kışı ılıman ya da sıcak ılıman yerlerde yetişirler.
 
Sonuç Olarak
Günümüzde kişisel bakım ve kozmetik sayfalarında da, sağlığa faydaları hakkında bu ağaç son dönemlerde popüler kategoriler içerisinde yer almaktadır. İçeriğinde barındırdığı yüksek vitamin içeriği insanların bu meyve hakkında detaylı bilgiler aradığı popüler sayfalar haline gelmiştir.
Sert iklimden kolay etkilenmeyen ve belli noktaya sert iklimi tolore eden bir ağaçtır. Sipariş verilmesi durumunda tüplü fidanların gönderimi aynı gün yapılmaktadır. Bahçe ve arazileriniz için muhteşem tercihtir.
 
 
Meyve Fidanlarında Hangi Kategoriler Popüler
Genellikle yetiştiricilik yapılacak iklime göre popüler fidan ürünü değişkenlik gösteriyor. Kurumsal olarak hizmet veren adresimizde her iklim için popüler kategoriler ve popüler fidanlara ulaşabilirsiniz. Yukarıda yer alan arama bölümünü kullanarak detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.
 
Satış İşlemi ve Sonrası
Daha detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Kargo firmaları pandemi dönemi içerisinde aynı gün kargo yapılsa bile nadiren de olsa gecikmeler yaşanabilmektedir. Aşılı fidanlarımız yüksek bir hızla özel olarak hazırlanır. Hızlı kargo ile aynı gün size ulaştırılır.
Dilerseniz dikim ve diğer ürünler hakkında bilgi sahibi olmak için popüler fidanlarımıza göz atabilirsiniz. Aynı gün kargo kategoriler içerisinde yer almaz. Sizler sepete eklediğiniz her ürün hızlı bir şekilde satış işlemi sonrası gönderilir.

Müşteri soruları ve cevapları

10-02-2018

tüm bitkiler güzel ve sağlam ulaştı.

Müşteri değerlendirmeleri

5 Üzerinden | 5,00 Ortalama
5 Yıldız
100,00 %
4 Yıldız
0,00 %
3 Yıldız
0,00 %
2 Yıldız
0,00 %
1 Yıldız
0,00 %

Yorum Ekle

Benzer Ürünler

fidan istanbul whatsapp
fidan istanbul loading icon