Fırsatları görmek için giriş yapın
ara

Katalpa Sigara Ağacı Catalpa bignonioides, 20-40 cm, Saksıda

Dekoratif, Dış Mekan Bitkisi
%28 İndirim 374,00 ₺ 270,00 ₺
  • Çiçekleri hoş kokuludur ve Haziran-Temmuz aylarında açar.
  • Ağaç gövdesi çatlaklı ve esmer renklidir.
  • Güneş alan organik maddelerce zengin derin toprakları severler.
  • Yaprakları 20-25 cm boyunda, 15-20 cm genişliğinde, oval-kalpsi biçimli, sivri uçludur. Alt yüzü damarlar boyunca tüylü, üst yüzü tüysüz ve açık yeşil renklidir.
  • 3-4 cm boyunda çan biçimindeki çiçekler 20-25 cm'lik dik salkımlar oluşturur.
  • SKU: -20
  • Barkod: 2588956
  • Stok:258956 Adet

EKOLOJİ 
İklim : Ilıman, 
Toprak : Besin bakımından zengin, nemli toprakları tercih eder.

ÜRETİM 
Üretim Teknikleri : Çelikleme (Cuttings), Tohum (Seeds) 

BİTKİ TANIMA 
Bitki Tipi : Geniş yapraklı yaprak döken 
Dağılım : Geniş Dağılım
Anavatanı, Kökeni ve Dünyada Doğal Yayılış Alanları : Vatanı Kuzey 

Sigara Ağacı (Katalpa)’nın kökeni Doğu Asyanın ılıman iklimi ve Kuzey Amerikanın Güneydoğu bölgesidir. Ortaboylu bir ağaç olarak gelişir tacı enli ve düzensiz küre şeklindedir.12 metreye kadar boylanabilir. 
Belirgin ve başta beyaz olan çiçekleri 15 - 30 cm ulaşan salkımlar şeklinde Haziranın başından Temmuz ayının sonuna kadar devam eder. Son dönemlerinde sarıdan erguvan rengine kadar renk alırlar. Mayıs sonundan Haziran başına kadar yaprak sürgünleri devam eder. Yapraklar parlak görkemli bir yeşil rengindedir, sonbaharda sarı bir renk alır. 
İlkbaharda yapraklanma diğer ağaçlara nazaran geç başlar, daha sonra da çiçekler oluşur. Sonbaharda ilk donlarda yapraklarını ilk döken ağaçtır. Bu nedenle geç yapraklanıp erken yaprak döktğünden dolayı 'memur ağacı' olarakda bilinir. 
Ağaç yaşlandıkça enli sarkık dalları toprağa doğru düşer. Bazı dallar toprağa değdiğinde köklenme oluşur. Ağacın sanki yerden destek aldığı görüntüsü verir. 
Dikim yeri güneşliden yarı gölgeliye kadar olmalı havalanmış besince zengin topraklarda mükemmel büyür. Rüzgardan ve dondan korunan dikim alanları tavsiye edilir. Katalpa aslında kanaatkar olmasına karşın havalandırılmış toprağı tercih eder. 

Yorum Ekle

Benzer Ürünler

fidan istanbul whatsapp
fidan istanbul loading icon